ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΗΣ ΠΡΕΣΒΕΩΣ ΤΗΣ ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑΣ Κ. HELENA PALVA ΣΤΟ Ε.Κ.Π.Α.

Επίσκεψη της Πρέσβεως της Πορτογαλίας κ. Helena Palva στο Ε.Κ.Π.Α.

Η Πρέσβης της Πορτογαλίας κ. Helena Palva, συνοδευόμενη από τον Σύμβουλο της Πρεσβείας κ. Joao-Ricardo Mendes, επισκέφθηκε την Τρίτη, 15/3/2022, το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών. Η κ. Πρέσβης είχε συνάντηση με τον Πρύτανη του Ε.Κ.Π.Α. καθηγητή Μ.-Α. Δημόπουλο και τον Αντιπρύτανη Ακαδημαϊκών Υποθέσεων και Φοιτητικής Μέριμνας, καθηγητή Δ. Καραδήμα. Στη συνάντηση συμμετείχαν, επίσης, ο Πρόεδρος του Τμήματος Ισπανικής Γλώσσας και Φιλολογίας καθηγητής Δ. Δρόσος, η πρώην Πρόεδρος του Τμήματος Ισπανικής Γλώσσας και Φιλολογίας καθηγήτρια Ε. Πανδή-Παυλάκη, η καθηγήτρια και μέλος της Επιτροπής Διεθνών Σχέσεων του ΕΚΠΑ Ε. Αποστόλου, καθώς και υπηρεσιακοί παράγοντες του ΕΚΠΑ.Ο Πρύτανης είχε την ευκαιρία να παρουσιάσει συνοπτικά τις δραστηριότητες και τα προγράμματα του Ε.Κ.Π.Α., ενώ ο Αντιπρύτανης παρουσίασε το πλαίσιο των διεθνών σχέσεων του Ιδρύματος, ειδικότερα και με Πανεπιστήμια της Πορτογαλίας, τα ξενόγλωσσα προγράμματα σπουδών του ΕΚΠΑ και τις δραστηριότητες του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου των Πολιτών CIVIS, όπου συμμετέχει ενεργά το ΕΚΠΑ.